Praca z podnośnikiem koszowym

Obsługa podnośnika koszowego nie jest tak prosta, jak się może zdawać.

Nie każdy może się nią zajmować, ponieważ, aby pracować w taki sposób należy mieć potrzebne licencje. Jak je otrzymać? Niemało ośrodków we Wrocławiu proponuje tego rodzaju kursy, które uczą umiejętności wymaganych do prowadzenia podnosnika koszowego. Są one odpłatne i składają się z dwóch części – teoretycznej oraz praktycznej. W trakcie części teoretycznej szkoleniowcy skupiają się na wiedzy ogólnej z zakresu używania podnośnika koszowego.

Uściślając nacisk położony zostaje na budowę maszyny, jej rodzaje, a także ogólne zasady pracy budowlanej.Naturalnie podawane są również ogólne wiadomości dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy oraz Urzędu Dozoru Technicznego, który jest nadrzędnym organem kontrolującym funkcjonowanie wszystkich ludzi na placu budowy (w tym obsługujących podnosniki koszowe).

Druga część kursu obejmuje praktyczne aspekty i odbywa się na budowie. Może być to bezpośrednio obszar pracy klienta lub zaaranżowana przez ośrodek szkoleniowy specjalna przestrzeń. Nie jest to koniec, ponieważ po ukończonym szkoleniu, należy zaliczyć egzamin. Odbywa się on przed reprezentantami Urzędu Dozoru Technicznego danego okręgu (czyli jeśli przechodzicie kurs, np.

we Wrocławiu, to tam także zaliczacie egzamin). Pytania dotyczą zarówno kwestii teoretycznych, jak i praktycznych,więc trzeba się odpowiednio przygotować, gdyż poziom pytań jest zaawansowany. Dopiero po zaliczonym egzaminie można nazywać się certyfikowanym operatorem podnośnika koszowego i przejść do pełnienia obowiązków. W przeciwnym razie, pomijając nawet sprawę, że prowadzenie sprzętu bez zezwoleń jest nielegalne, zagrażamy życiu swojemu i innych ludzi..